POLITYKA BEZPIECZEŃSTWA ZDROWOTNEGO ŻYWNOŚCI
„KARPOL” Przedsiębiorstwo Usługowo – Handlowe Wojciech Pacuła, Kotłowo 3, 76-039 Biesiekierz
Standard GMP+ FSA przeznaczony jest dla przedsiębiorstw zajmujących się handlem, magazynowaniem i przeładunkiem pasz. Sektor rolno – spożywczy Unii Europejskiej reguluje liczne standardy higieniczne, tworząc podstawy gwarancji jakości produktów końcowych. Standard GMP+ FSA zapewnia bezpieczeństwo pasz dla zwierząt, będących podstawowym produktem w łańcuchu rolno-spożywczym. Skrót GMP+ FSA oznacza Good Manufacturing Practises (Dobrą Praktykę Produkcyjną) oraz Feed Safety Assurance (Gwarancję Bezpieczeństwa Pasz). System gwarancji jakości ma zastosowanie w całym łańcuchu paszowym, począwszy od upraw, przez produkcję pasz oraz ich handel, magazynowanie, przeładunek, transport, aż po analizy laboratoryjne.
Podstawą standardu są zasady dobrej praktyki produkcyjnej i higienicznej
(GMP / GHP), analiza zagrożeń i określenie krytycznych punktów kontroli (HACCP) oraz wymagania legislacyjne prawa paszowego/spożywczego UE.
System KZR INiG jest to globalny system certyfikacji, którego właścicielem jest INiG-PIB. System KZR INiG został zatwierdzony przez Komisję Europejską w odniesieniu do wykazania zgodności z kryteriami zrównoważonego rozwoju zgodnie z dyrektywami Parlamentu Europejskiego i Rady 98/70/WE oraz 2018/2001. System KZR INIG znajduje się na liście uznanych przez Komisję Europejską systemów certyfikacji.
System wdrożył wymagania dyrektywy 2018/2001 z dnia 11 grudnia 2018 r. w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych (RED II) i aktualne dokumenty systemowe spełniają wymagania tej dyrektywy. Wystawione Certyfikaty w ramach tego Systemu są uznawane przez inne systemy dobrowolne.
Zakres certyfikacji obejmuje biomasę, odpady i pozostałości, surowce i produkty do produkcji biopaliw, biopłynów, paliw z biomasy i energii. Wszyscy uczestnicy Systemu występujące w łańcuchu dostaw począwszy od miejsca pochodzenia poprzez przetwórców biomasy, aż po dostawców paliw silnikowych na rynek i producentów ciepła lub energii elektrycznej.
od grudnia 2010 na terenie krajów Unii Europejskiej.
REDcert jest systemem certyfikacji biomasy i biopaliw zgodny z wymaganiami Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady Nr 2009/28 w sprawie promowania energii ze źródeł odnawialnych. Zapisy dyrektywy dotyczą kierunków wytwarzania energii ze źródeł odnawialnych w Europie i na świecie. Ponadto państwa członkowskie UE deklarują redukcję emisji gazów cieplarnianych (CO2) do poziomu 35%. Certyfikat REDcert daje możliwość obrotu różnego rodzaju produktami (zboża, nasiona oleiste, odpady roślinne, olej roślinny, spirytus rolniczy) do firm zajmujących się wytwarzaniem i dystrybucją biopaliw.
System skierowany jest do uczestników każdego szczebla produkcji biomasy, w tym producentów rolnych, nabywców biomasy przeznaczonej do dalszego przetwarzania (bezpośrednio od rolników), dostawców (w tym zrównoważonej biomasy, biopaliw), producentów (np. zakłady produkcji bioetanolu, biogazu), dystrybutorów, producentów energii elektrycznej, dla której materiałem wyjściowym jest biomasa. System ma na celu również zapewnienie ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, ochrony biosfery oraz racjonalnego wykorzystania gruntów.